Ads 468x60px

Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2010

Πρωτάθλημα Β.Ελλάδος ΖΕΥΓΩΝ

Η ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ, διοργάνωσε με επιτυχία το Πρωτάθλημα Β.Ελλάδος ΖΕΥΓΩΝ, κατηγορίας Ανδρών, Εφήβων, Παίδων, Γυναικών, το απόγευμα του Σαββάτου 4 Σεπτεμβρίου στο Καλαμωτό Θεσσαλονίκης.
Σε μια διαδρομή που πληρούσε απόλυτα τις προϋποθέσεις του συγκεκριμένου αγωνίσματος ξεκίνησαν οι αγώνες στις 5:30 μ.μ. από το Καλαμωτό με κατεύθυνση προς Ζαγκλιβέρι. Οι ομάδες αγωνίστηκαν κόντρα στο χρόνο, ανά ζεύγη αθλητών και κάθε δύο λεπτά
Πρώτη ξεκίνησε η κατηγορία των Παίδων διανύοντας απόσταση 15 χλμ. Πρωταθλήτρια ομάδα με χρόνο 17:27 βγήκε η 1η ομάδα του ΒΕΛΟΥΣ με τους Γεωργιάδη Πέτρο και Παναγιωτόπουλο Δημήτρη.
32’’ πίσω τους το αργυρό μετάλλιο πήρε η ομάδα του ΠΑΟΚ με τους Ξενάκη Γεώργιο και Τζούμα Χρήστο. Τέλος το χάλκινο μετ. πήρε η 2η ομάδα του ΒΕΛΟΥΣ με τους Γεωργιάδη Στέφανο και Κωνσταντίνου Φώτη.
Η κατηγορία των Γυναικών λόγω έλλειψης απαιτούμενων συμμετοχών αγωνίστηκε μαζί με τους Παίδες και η ομάδα του ΠΟΔΗΛΑΤΗ με τις Λογοθέτη Ειρήνη και Πλεσιώτη Δήμητρα, κατέλαβε την 6η θέση.
Επόμενη κατηγορία ήταν των Ανδρών μαζί με τους Έφηβους οι οποίοι και έκαναν την διαδρομή δύο φορές καλύπτοντας 30 χλμ. Ο χρόνος της Πρωταθλήτριας ομάδας ήταν 34:38 με νικητές την ομάδα του ΠΑΟΚ με τους Κεχαγιά Μάριο και Κουγιώνη Βασίλη. Μόλις 6 δεύτερα πίσω δεύτερη βγήκε η ομάδα του ΠΕΚΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ με τους Κωνσταντινίδη Κων/νο και Παραστατίδη Θεόδωρο. Τέλος την τρίτη θέση πήρε η ομάδα του «ΚΥΚΛΟΤΡΟΝ» ΚΑΒΑΛΑΣ με τους Κεχαγιά Παναγιώτη και Κηπουρό Χρήστο.
Τους αγώνες παρακολούθησαν ο Πρόεδρος της Ένωσης και μέλος της Ε.Ο.Ε. κ. Θωμάς Τιμαμόπουλος, η αντιπρόεδρος και μέλος της ΕΟΠ κ. Κάτια Δάκου, ο Γεν.Γραμματέας κ. Γεώργιος Ρέππας, ο πρόεδρος του δημοτικού Διαμερίσματος Καλαμωτού κ. Σίμος Δημήτριος, οι οποίοι και έκαναν τις απονομές στους νικητές στο τέλος των αγώνων. Επίσης τους αγώνες παρακολούθησαν και οι κάτοικοι του χωριού και φίλοι της ποδηλασίας.
Η Ε.Π.Σ.ΜΑ.Θ. ευχαριστεί θερμά την Τροχαία Θεσ/νίκης για την κάλυψη των αγώνων και ιδιαίτερα την Επίλεκτη Ομάδα Ειδικών Αποστολών του Δήμου Θεσσαλονίκης που ήταν παρούσα προσφέροντας σε όλους τους αθλητές την έγκαιρη ιατρική υποστήριξη της.