Ads 468x60px

Τετάρτη 13 Απριλίου 2011

Οι ΝΙΚΗΤΕΣ της ΧΩΜΑΤΙΝΗΣ ΑΝΑΒΑΣΗΣ ΥΜΗΤΤΟΥ‏

Ο Γιώργος Νείλας πέτυχε την πρώτη του νίκη, στην κατηγορία Ανδρών, αφού ανέβηκε πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους, στην χωμάτινη διαδρομή ανάβασης του Υμηττού, στον αγώνα, που διοργάνωσε ο Αθλητικός Όμιλος Θησέας, με την επωνυμία 5o WORLDOFBIKE CHALLENGE. Ο αθλητής του Αίολου Αθηνών πέτυχε χρόνο 57.50, ένα λεπτό και τριανταένα δευτερόλεπτα, πιο γρήγορα από τον Γιάννη Σκόρδα, αθλητή του Πρωτέα, και 1'48'' από τον Γιώργο Νικολάου, επίσης του Πρωτέα. Οι καιρικές συνθήκες ευνόησαν την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα, που ξεκίνησε από την μονή του Αγ.Ιωάννη στον Καρέα, και ολοκληρώθηκε σε υψόμετρο 830 μέτρα, λίγο πριν την κορυφή του Υμηττού. Η απαιτητική διαδρομή, δυσκόλεψε τους περισσότερους ποδηλάτες, ενώ δεν έλειψαν και οι ατυχίες με σκασμένα ελαστικά, λόγω του ιδιαίτερα βραχώδους εδάφους. Συνολικά πήραν μέρος 77 ποδηλάτες και τερμάτισαν 74. Στους Εφήβους ταχύτερος ήταν ο Γιώργος Βλάχος από την ομάδα του ΒΑΟ Θεσσαλονίκης, ενώ στους παίδες ο συναθλητής του, και πρωταθλητής Ελλάδος 2010, Αλέξανδρος Βροχίδης. Ο Παναγιώτης Τζακώστας του ΠΟ Πατρών ήταν ο νικητής στην κατηγορία Masters. Επίσης, στις κατηγορίες ανοικτής συμμετοχής, η πρωταθλήτρια Κύπρου Άντρια Χριστοφόρου ήταν πρώτη στις Γυναίκες, ενώ στις ανδρικές κατηγορίες (19-29) νικητής ήταν ο Βαγγέλης Βεργόπουλος και στην (30+) ο Μάκης Ζαχαριάδης. Υποστηρικτές της εκδήλωσης το Worldofbike Shop, τα καφεκοπτεία “Βραζιλιάνος” και τα συμπληρώματα διατροφής HIGH5, που μοίρασαν δώρα και αναμνηστικά στους ποδηλάτες.