Ads 468x60px

Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2011

Έβδομος ο Ταμουρίδης

3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας, 21-23/01/2011, Πεκίνο

Ολοκληρώθηκε στο Πεκίνο το τρίτο παγκόσμιο κύπελλο ποδηλασίας πίστας με τη συμμετοχή του Γιάννη Ταμουρίδη στον τελικό των πόντων.
Ο Έλληνας πρωταθλητής παρά την -φαρυγγίτιδα -  ίωση που τον ταλαιπωρούσε, κατάφερε για μια ακόμα φορά να μας κάνει περήφανους και να προκριθεί στον τελικό, τερματίζοντας τρίτος, στη δεύτερη προκριματική σειρά. Η υπερπροσπάθεια συνεχίστηκε στον τελικό του αγωνίσματος, με τον Ταμουρίδη να τερματίζει 7ος μεταξύ 24 αθλητών.
Καλή ήταν και η εμφάνιση της εθνικής μας στο ομαδικό σπριντ με τους αδερφούς Βολικάκη και τον Ηλία Κουρτέλη, που με χρόνο 46.429, τερμάτισαν στην 19η θέση. Τον καλύτερο χρόνο έκανε η ομάδα της Γαλλίας με 44.347 χρόνο που μάλιστα βελτίωσε στον τελικό κερδίζοντας την ομάδα της Ρωσίας.
Στο σπριντ ο Χρήστος Βολικάκης που αν και είχε πτώση κατέλαβε την 27η θέση και ο Ζαφείρης Βολικάκης την 29η, με αποτέλεσμα να μην προκριθούν στους 16 του αγωνίσματος. Ο Ηλίας Κουρτέλης στον αγώνα του ενός χιλιομέτρου τερμάτισε 27ος.
Επόμενος σταθμός της εθνικής ομάδας ποδηλασίας είναι το Μάντσεστερ, όπου θα διεξαχθεί στις 20 Φεβρουαρίου 2011, το τέταρτο και τελευταίο παγκόσμιο κύπελλο.